U Viškovu je u srijedu 24. svibnja održana druga radionica na temu važnosti razvoja izvaninstiucijskih socijalnih usluga u zajednici koju je organizirala udruga umirovljenika Viškovo.

S ciljem pružanja podrške procesu deinstitucionalizacije te podizanja svijesti javnosti na području Općine Viškovo o važnosti razvoja izvaninstitucijske skrbi o starijim osobama, u Domu hvratskih branitelja predstavljeni su primjeri dobre praske uspostave socijalnih usluga u zajednici, kao što je usluga pomoć u kući, no bilo je riječi i o drugim izvaninstitucijskim uslugama namijenjenim osobama treće dobi, koje se organiziraju i provode s ciljem lakšeg obavljanja redovitih dnevnih aktivnosti, održavanja kako fizičkog tako i mentalnog zdravlja, te socijalnog uključivanja i održavanja socijalnih kontakata ciljane skupine.

Kao primjeri dobre prakse predstavljeni su neki od projekata koji u svojoj srži imaju brigu za starije osobe te obogaćivanje njihove svakodnevnice.

Martina Voštić iz Grada Kastva predstavila je projekt „SeniORNI“ koji Grad provodi u partnerstvu s Udrugom umirovljenika i starijih osoba Kastav i Gradskim društvom Crvenog križa Rijeka.

Ispred Udruge umirovljenika i starijih osoba Općine Matulji o projektu „Aktivni umirovljenici, dugovječni stanovnici“ govorila je Ana Jantolek, a dvije faze projekta „Ruke pomažu“ koje je Općina Viškovo provodila u partnerstvu s Općinom Klana, te njihove rezultate prezentirala je Jasmina Fabac iz Općine Viškovo. U zanimljivom izlaganju Sanje Vranić Jurčević o izvaninstitucijskoj skrbi Doma Kantrida, koje uz uslugu pomoć u kući, dostavu obroka, te veći broj klubova umirovljenika koji djeluju na području Grada Rijeke, posebno je istaknuta usluga „Halo pomoć“, suvremeni oblik skrbi za starije i nemoćne osobe u njihovom domu, a korisnici imaju trajnu 24-satnu pomoć i osjećaj sigurnosti „na dohvat ruke“, je pritiskom na gumb povezan s telefonskom linijom stupaju u kontakt s centralom pri Domu Kantrida.

U zadnjem predstavljanju na programu, Katarina Polonijo Madžar iz  Udruge umirovljenika Viškovo podijelila je s prisutnima iskustvo domaćina u uspostavi i pružanju usluge pomoć u kući, koja se provodi u okviru projekta „Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga” čiji je nositelj Udruga umirovljenika Viškovo, a partner Općina Viškovo.

Na radionici je još jednom istaknuta važnost brige za starije osobe te nužnost uspostave izvaninstitucijskih socijalnih usluga u zajednici, budući da se na taj način obogaćuje i olakšava svakodnevnica umirovljenika i starijih osoba, olakšava im se pristup uslugama koje su im potrebne, a važne su za psihofizičko zdravlje pojedinca, što uključuje važan svakodnevni socijalni kontakt kako s vršnjacima tako i sa ostalima, te se posljedično odgađa institucionalizacija.

 

Ovo je druga od dvije radionice na temu važnosti razvoja izvaninstiucijskih socijalnih usluga u zajednici koja se provodi u sklopu projekta „Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga” i javne kampanje za podizanje svijesti i pružanje podrške procesu deinstitucionalizacije.

 

Projekt „Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga“ traje do 1. srpnja 2023. godine, provodi ga Udruga umirovljenika Viškovo u partnerstvu s Općinom Viškovo, te je financiran bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.

Comments are disabled.